Mlatové cesty a povrchy

Mlatové cesty a mlatové povrchy tvoříme podle našeho vlastního know-how. Jsou žádané zejména v zámeckých zahradách a parcích. Mlatovému povrchu se také říká "minerální beton". Díky naší unikátní technologii mají veškeré naše mlatové povrchy a cesty dlouhou životnost a snažší údržbu.

Ukázka mlatových povrchůMlatové cesty a mlatové povrchy jsou oblíbené zejména kvůli svému vzhledu. Hodí se proto také do ozdobných zahrad a do historických parků. Mlatový povrch skvěle doplní design a podtrhne estetický efekt celého místa. Je příjemný i pro pěší, právě proto se používá na cesty v zahradách a parcích. V dnešní době dovedeme tvořit mlatové povrchy různých barev. Mlatový povrch je výsledek spojení dvou různých frakcí kamení, jedno je hrubé a druhé jemnější. Zhutněním plochy pak vznikne odolný povrch. Touto metodou vznikají cesty v panských zahradách již od středověku. Barvy jednotlivých chodníků se liší zejména kamením, které se v okolí těžilo. Dnes však máme díky technice více možností.

 

 

Máte zájem o mlatové cesty a povrchy?

+420 725 503 839 

kremenova@zahradytabor.cz

 

Jak vzniká mlatový povrch nebo mlatová cesta

Prvním krokem je úprava podloží budoucí cesty, zpravidla je nutné odstranit zeminu bagrem a vytvořit prostor pro kamení. V závislosti na konkrétním případě se prostor budoucího povrchu ohraničuje například betonové obrubníky. Použít však lze například i dřevěné trámy. Obrubníky zamezují erozi sypkého materiálu a jeho vysypávání do okolní půdy. V některých případech použijeme geotextilii, která zabrání vzniku jílu smícháním hlíny a jemného kamení. V této fázi také tvoříme systém na odvod vody, pokud je v daném místě potřeba.

Do připraveného prostoru položíme podkladovou vrstvu materiálu, kterou je potřeba mechanicky zhutnit a vytvořit rovný podklad. Jinak by na budoucím povrchu vznikaly nerovnosti a plocha by se těžko udržovala.

Mlatový povrch je zhutněnou směsí kamení dvou frakcí, proto se také označuje jako mechanicky zpevněné kamenivo. Kameny s hrubší zrnitostí dáváme na podklad a opět jej zhutníme. Tím získáme stav, kdy je kamení uspořádané hustě a jednotlivá zrna jsou do sebe zakleslá.

Podkladová vrstva mlatového povrchu

Jemnější kamínky dáváme na povrch a opět zhutníme. Tím se jemnější frakce dostane i do mezer té hrubší a proto je celý povrch pevný a stabilní. Konkrétní složení a kombinace kamene navrhneme podle stavu okolí. Mlatovou cestu tvoříte zejména kvůli estetickému efektu a vytvořit se dá v různých barvách. Kolik materiálů a jakých  je potřeba použít závisí vždy na konkrétním případě, směs proto tvoříme v závislosti na účelu využití a barevnosti okolního prostoru.

Spojení frakcí v mlatovém povrchu

 

Kde všude lze použít mlatové povrchy a mlatové cesty

Kromě historických parků, okrasných a zámeckých zahrad lze tento materiál použít například pro sportoviště. V některých případech můžeme touto metodou vytvořit třeba parkoviště nebo příjezdové cesty. Je však dobré dopředu zvážit, jaká vozidla a jakou dráhou se mají po cestě pohybovat. Pokud se využití mlatového povrchu odhadne chybně, ztíží se údržba. Bude totiž docházet k tomu, že kola mohou povrch narušit zejména při zatáčení. To se dá samozřejmě řešit opětovným přerovnáním materiálu, válcováním a dalším hutněním, ale přidělává to akorát starosti a práci navíc.

Pokud váháte jestli je mlatový povrch vhodný pro váš záměr, kontaktujte nás. Poradíme vám a můžeme váš projekt rovnou naplánovat.

Fantazii se meze nekladou. Proto budujeme mlatové cesty i povrchy v historických a veřejných parcích, ale také v soukromých a firemních zahradách, kde někdy plní i funkci příjezdových cest. Jsou velice oblíbené jako parkoviště u zámeckých parků, a také všude, kde chcete zachovat přírodní materiály. Oblíbenost mlatových cest roste také díky nízkým nárokům na údržbu, protože rostliny nemají šanci cestu prorůst.

 

Mlatové cesty sluší každé zahradě i parku

Díky širokým možnostem barevnosti materiálů lze dosáhnout skvělého vzhledu mlatového povrchu v různých barvách. Díky tomu lze najít pro takový povrch široké uplatnění a designově bude vždy ladit s okolím. Okraje a obrubníky lze vyrobit ze dřeva nebo kamene, ale také z klasicky z betonu. Výhodou každé mlatové cesty je vysoká odolnost proti mechanické zátěži a přirodní vzhled. V případě potřeby doplňujeme takové povrchy i odvodňovacím systémem kanalizace, která zabrání erozi materiálu.

 

Jsme specialisté na mlatové povrchy

Pokud zvažujete využití mlatových povrchů za různými účely, kontaktujte nás. Dozvíte se, jestli je řešení opravdu vhodné na daném místě a jaký nejlepší materiál v konkrétním případě zvolit. Navíc vám celé dílo kompletně zrealizujeme. Na mlatové povrchy se specializueme a využíváme vlastní unikátní technologii výroby, kterou jsme vyvinuli.