Opěrné zdi

Opěrné zdi v zahradách plní několik funkcí. Zeď může zpevnit terén a umožňit tvorbu více úrovní povrchu, které lze spojit schodištěm nebo dlážděnou cestou. Přispívají také k zadržení vláhy pro rostliny a tvoříme je také tam, kde je potřeba oddělit různé rostliny nebo sekce zahrady od sebe. Slouží také jako podklad pro oplocení.

Před budováním opěrné zdi je důležité zvážit reliéf pozemku, svažitost a následně připravit terén. Opěrná zeď zabraňuje sesouvání půdy a pomáhá k regulaci odvodu vody. Tyto funkce může správně plnit pouze pokud se správně navrhnou ve vztahu k okolnímu terénu.

 

Opěrná zeďOpěrné zdi působí skvělým dojmem

Kromě praktických funkcí je opěrná zeď stylovým doplňkem zahrady i parku. Kombinace kamene a betonu je vysoce odolná a vydrží spoustu let. Takové zdi lze navíc osadit popínavými rostlinami. Pokud opěrná zeď slouží i jako podklad pro plot, je vhodné správně kombinovat materiály, nejen kvůli životnosti, ale také kvůli výslednému estetickému dojmu.

 

Úprava svažitých terénů

Často jsou opěrné zdi využívány pro úpravy terénů, které jsou ve svahu. Šikmé plochy jsou nepraktické a náročnější na údržbu. Tento problém však lze vyřešit terénními úpravami, kdy vznikne více úrovní vodorovných povrchů, které oddělíme zdí. Vznikne tak více ploch, které lze nejen využívat, ale také udržovat běžnou technikou. Důležitým aspektem při takovém využití je správný odvod vody, případně systém kanalizace. Zeď totiž tvoří mechanickou zábranu a brzdí sáknutí vláhy. Můžete tak udržet vodu pro rostliny i tam, kde kvůli terénu odtéká pryč.

 

Zvažujete stavbu opěrných zdí? Obraťte se na nás a zjistíte, jaké máte konkrétní možnosti.